Медалёў усё яшчэ няма, але адзін беларус выйшаў у фінал Алімпіяды

© AFP 2024 / BEN STANSALLМаксім Недасекаў
Максім Недасекаў - Sputnik Беларусь, 1920, 30.07.2021
Кваліфікацыйныя спаборніцтвы па дзюдо, кіданні дыска, у стральбе з пісталета, у бегу на 100 метраў і ў стральбе з лука нашы спартсмены, мякка кажучы, правалілі.
МІНСК, 30 ліп - Sputnik. Беларусь па-ранейшаму застаецца без узнагарод на Алімпійскіх гульнях у Токіа, паведамляе Sputnik.
Восьмы дзень спаборніцтваў пачаўся для нашых спартсменаў няўдала. Спярша лучніца Ганна Марусова саступіла ў 1/8 фіналу, прайграўшы італьянцы Лучыле Баары, і выбыла з барацьбы.
Затым вопытная Вікторыя Чайка не адабралася ў фінал па выніках кваліфікацыі ў стральбе з пнеўматычнага пісталета на 25 метраў. Яна паказала 36-ы вынік.
Услед за дзюдаістам Мікітай Свірыдам алімпійскія дываны пакідае і Марына Слуцкая - мабыць, галоўная надзея на медалі ад дзюдо. Беларуска паспяхова прайшла першы раўнд, адолеўшы трынідадку ГабрыэлуВуд, але далей чыста саступіла карэянцы Міджын Хан. Слуцкая таксама, як і Свірыд, траўмавала руку падчас паядынку, цяпер яе дыягназ ўдакладняецца.
У акадэмічным веславанні ў суцяшальным (за 13-18-я месцы) фінальным заездзе лодак-адзіночак Таццяна Клімовіч фінішавала першай і заняла 13-е месца.
Таксама сёння на Алімпіядзе стартавалі лёгкаатлеты. Кідальнік дыска Яўген Багуцкі паказаў толькі 27-ы вынік, запусціўшы снарад на 58 м 65 см, і не прайшоў у фінал.
Затое ў скакуна ў вышыню Максіма Недасекава усё атрымалася. У кваліфікацыі ён скокнуў на 2 м 28 см, у фінале 1 жніўня ён зможа пазмагацца за медалі.
Па словах Максима, самая складаная частка турніру - гэта кваліфікацыя, свае скачкі ён ацаніў на "добра".

"Прыйшлося злёгку паднапружыцца. Рады, што прайшоў у фінал Алімпіяды, вельмі рады! Гэта ўжо маленькі кавалачак поспеху. У фінале, зразумелая справа, будзе горача. Але я, як заўсёды, паспрабую "падкінуць дроў", - цытуе прэс-служба НАК Беларусі Недасекава.

Калега Недасекава, Дзмітрый Набокаў, скочыць вышэй 2 м 25 см не змог і развітаўся з Гульнямі.
Беларускі баксёр Уладзіслаў Смяглікаў прайграў новазеландцаў Дэвіду Ніке з лікам 0: 5.
Медалі ў Токіа-2020 ўжо заваявалі спартсмены з 60 краін. Усяго ў Алімпіядзе ў Токіа ўдзельнічаюць 207 спартыўных дэлегацый.
Чытайце таксама:
Сёння зноў без медалёў: хто яшчэ з беларускіх спартсменаў завяршыў выступленне на АГ