Расіяне саступілі зборнай ЗША на ЧС у Чэхіі

© Sputnik / Алексей Куденко / Перайсці ў медыябанкІгракі зборнай ЗША радуюцца забітай шайбе
Ігракі зборнай ЗША радуюцца забітай шайбе - Sputnik Беларусь
Падпісацца
Амерыканцы адпомсцілі за разгромнае паражэнне на леташнім Чэмпіянаце свету ў Мінску з лікам 6: 1.

МІНСК, 5 мая — Sputnik. Паедынак паміж двума лідэрамі групы В (у расіян і амерыканцаў было па шэсць ачкоў пасля двух матчаў) па напале страсцей мог цалкам прэтэндаваць на фінал сусветнага першынства.

Амерыканцы павялі ў ліку на сёмай хвіліне гульні. Адна з нямногіх нападаў зборнай ЗША ўвянчалася поспехам пасля укідвання каля брамы Сяргея Боброўскага. Спачатку Сэт Джонс здзейсніў кідок — лепшы варатар леташняга ЧС у Мінску яго парыраваў, аднак на дабіванні хутчэй іншых апынуўся Тревор Л'юіс, які перакінуў шайбу праз левае плячо расійскага галкіпера.

Прапушчаная шайба прымусіла падапечных Алег Знарока актывізавацца — за пяць хвілін да сірэны расіяне перакідалі сваіх супернікаў роўна ў два разы 6: 3. Але 23-гадовы галкіпер ЗША Джэк Кэмпбэл, які прапусціў на гэтым Чэмпіянаце толькі дзве шайбы, адбіў усе атакі зборнай Расіі. У астатнія тры хвіліны гульні першага перыяду ініцыятыву перахапілі амерыканцы, але, нягледзячы на ​​гэта, пры гульні ў большасці, яны нанеслі ўсяго адзін кідок па варотах Баброўскага. Першая 20-хвілінка скончылася з лікам 1: 0.

Другі перыяд падапечныя Знарок пачалі пры лікавай перавазе, але рэалізаваць яго расійская дружына так і не змагла. Лічбы на табло "CEZ- Арэны" змяніліся на 24-й хвіліне — 1: 1. Цудоўная камбінацыя была разыграна Яўгенам Дадонавым, Арцеміем Панарына і Антонам Чыставым. Спачатку Дадонаў з-за варот аддаў пас Панарыну, які на пятачку майстэрскі адцягнуў на сябе дваіх абаронцаў і галкіпера, а затым зрабіў перадачу на Бялова, які і накіраваў шайбу ў пустыя вароты.

© Sputnik / Алексей Куденко / Перайсці ў медыябанкМаксім Чудзінаў, Яўген Дадонаў, Яўген Малкін, Арцемій Панарын і Антон Бялоў радуюцца закінутай шайбе
Игроки сборной России Максим Чудинов, Евгений Дадонов, Евгений малкин, Артемий Панарин и Антон Белов (слева направо) радуются забитому голу - Sputnik Беларусь
Максім Чудзінаў, Яўген Дадонаў, Яўген Малкін, Арцемій Панарын і Антон Бялоў радуюцца закінутай шайбе

Адным з ключавых момантаў у матчы стала спачатку выдаленне Максіма Чудзінава, а затым праз 32 секунды, і Яўгена Мядзведзева. За сем секунд да выхаду першага амерыканцы змаглі рэалізаваць колькасную перавагу. Торы Круг магутным ударам у блізкую дзявятку зноў вывеў зборную ЗША наперад.

Небяспечны момант паўстаў каля брамы Кэмпбэла на 33-й хвіліне — шайба перасекла лінію амерыканскага варатара, але суддзі палічылі, што расіяне забілі гол не па правілах. Лік на табло застаўся нязменным — 2: 1.

© Sputnik / Алексей Куденко / Перайсці ў медыябанкГалоўны суддзя Маркус Вінерборг не залічыў шайбу ў вароты зборнай ЗША
Главный судья Маркус Виннерборг не засчитывает гол в ворота сборной США  - Sputnik Беларусь
Галоўны суддзя Маркус Вінерборг не залічыў шайбу ў вароты зборнай ЗША

У трэцім перыядзе характар ​​гульні не змяніўся: расіяне па-ранейшаму шмат і небяспечна атакавалі, але Кэмпбэл быў вышэй усялякіх хвал. У заключнай 20-хвілінцы гледачы на ​​"CEZ- Арэне" ўбачылі яшчэ тры ўзяцця варот. На 52-й хвіліне Мак Аркобела адабраў шайбу ў Мядзведзева, прайшоў уздоўж борта, зрушыўся ў цэнтр і літаральна расстраляў расійскага галкіпера — 3: 1.

Рускай дружыне зноў атрымалася скараціць адставанне: за тры хвіліны да фінальнай сірэны Сяргей Плотнікаў нанёс моцны кідок, але шайба трапіла ў абаронцу. Тут жа форвард яраслаўскага "Лакаматыва" падхапіў яе і адправіў у бок брамы Кэмпбэла, там шайба ад клюшкі Сэта Джонса заляцела ў рамку — 3: 2. Брок Нэльсан за дзевяць секунд да канца у пустыя вароты забіў чацвёртую шайбу расейцам. Выніковы лік у сустрэчы 4: 2 — амерыканцы аднаасобна ўзначалілі групу В з дзевяццю набранымі ачкамі.

Пасля перамогі ў Астраве зборная ЗША ўзяла своеасаблівы рэванш за леташні разгром у Мінску, калі падапечныя Знарок святкавалі перамогу — 6: 1.