Беларусы ўпершыню ў гісторыі абыгралі зборную ЗША па хакеі

© Sputnik / Алексей Куденко / Перайсці ў медыябанкІгракі зборнай Беларусі радуюцца забітай шайбе ў вароты каманды ЗША
Ігракі зборнай Беларусі радуюцца забітай шайбе ў вароты каманды ЗША - Sputnik Беларусь
Зборная Беларусі пасля чатырох гульняў займае першае месца ў групе В, апярэджваючы каманды ЗША і Расіі.

МІНСК, 8 мая — Sputnik. Зборная Беларусі па хакеі сенсацыйна абыграла каманду ЗША на Чэмпіянаце свету ў Чэхіі — 5: 2.

Матч паміж камандамі групы В праходзіў на "CEZ Арэне" ў Астраве. Амерыканцы, якія згулялі да гэтага тры матчы, не ведалі паражэнняў і узначальвалі групу з дзевяццю набранымі ачкамі. Беларусы прайгралі толькі адну гульню ў авертайме супраць славакаў — 1: 2. З сямю ачкамі падапечныя Дэйва Л'юіса займалі чацвёртае месца.

Першыя дзесяць хвілін гульні для беларускай каманды выдаліся даволі складанымі. Ужо на другой хвіліне гульні Артур Гаўрусеў зарабіў выдаленне, але беларусы здолелі выстаяць пад націскам амерыканцаў. Беларусам нават практычна не ўдавалася выйсці з сваёй зоны, а ўвесь прэсінг на сябе прымаў Кевін Лаланд — адзін з лепшых галкіпераў Чэмпіянату. Дружына Л'юіса выраўнавала гульню бліжэй да сярэдзіны першага перыяду. У канцы стартавай 20-хвілінкі рахунак па кідках быў 13: 7 на карысць ЗША, а кошт на табло 0: 0.

© Sputnik / Алексей Куденко / Перайсці ў медыябанкВаратар зборнай Беларусі Кевін Лаланд (злева) і ігрок збонай ЗША Бэн Сміт
Вратарь сборной Беларуси Кевин Лаланд (слева) и игрок сборной США Бен Смит - Sputnik Беларусь
Варатар зборнай Беларусі Кевін Лаланд (злева) і ігрок збонай ЗША Бэн Сміт

Другі перыяд зборная Беларусі пачынала пры лікавым перавазе, але рэалізаваць яго хакеісты не змаглі. Каманда Л'юіса, як і ў гульні супраць датчан, выйшла на лёд пасля перапынку поўная жаданнем перамагчы. Першая шайба ў вароты Джэка Кэмпбэла ўляцела на 32-й хвіліне гульні, дзякуючы неверагоднай контратацы беларусаў. Яўген Лисовец падхапіў шайбу каля брамы Лаланда і аддаў хрэстаматыйную перадачу ад правага борта на Гаўрусеў. Гулец мінскага "Дынама" практычна тут жа нанёс моцны кідок у далёкі кут — 1: 0. Другі гол быў падобны на першы. Толькі забіў яго Арцём Волкаў, а асыставаў яму Сяргей Касціцын (34-я хвіліна). Трэцяя шайба ў вароты Кэмпбэла прымусіла галоўнага трэнера зборнай ЗША Тода Рычардса нервова пазіраць на секундамер ў чаканні сірэны. Сяргей Касціцын зноў прыклаў клюшку да гэтага голу, аддаўшы перадачу на Аляксандра Кітарава, які з першага разу не змог трапіць у вароты, але адразу паспеў на дабіванні —3: 0 (37). Амерыканцы змаглі адыграць адну шайбу на 38-й хвіліне гульні — вызначыўся Брок Нэльсан.

© Sputnik / Алексей Куденко / Перайсці ў медыябанкМатч Беларусь- ЗША на ЧС-2015
Игрок сборной Беларуси Олег Евенко (слева) и игрок сборной США Дэн Секстон - Sputnik Беларусь
Матч Беларусь- ЗША на ЧС-2015

У трэцім перыядзе беларусы ні на секунду не скінулі зададзены ў другой траціны высокі тэмп. На 42-й хвіліне Аляксей Калюжны рэалізаваў большасць сваёй каманды (гулялі пяць на тры — для беларусаў гэты гол пры лікавым перавазе стаў першым на турніры. Асыставаў капітану зборнай Беларусі Андрэй Касціцын. Амерыканцы скарацілі адставанне на 46-й хвіліне, таксама рэалізаваўшы лішняга. Беларусаў прапушчаная шайба не збянтэжыла, а наадварот, нават паўплывала для далейшага прэсінгу. На 49-й хвіліне Андрэй Касціцын зноў аддаў перадачу на Калюжнага, які ўдала выйшаў на Кэмпбэла і адправіў шайбу ў вароты прама паміж шчыткоў галкіпера — 5: 2. Беларусы ўпершыню ў гісторыі перамаглі каманду ЗША, прайграўшы да гэтага сем матчаў запар.

© Sputnik / Алексей Куденко / Перайсці ў медыябанкАляксандр Кітараў радуецца шайбе
Игрок сборной Беларуси Александр Китаров радуется забитой шайбе - Sputnik Беларусь
Аляксандр Кітараў радуецца шайбе

Пасля гэтага матчу беларусы падняліся на першы радок у сваёй групе — на іх рахунку дзесяць ачкоў пасля чатырох гульняў. Другімі ідуць амерыканцы (9 ачкоў), трэція — расіяне (9), з якімі зборная Беларусі згуляе 9 мая. Каманда ЗША правядзе 8 мая сустрэчу супраць датчан. У паралельным матчы на "О2 Арэне" паміж камандай-гаспадыняй сусветнага першынства і зборнай Францыі перамогу святкавала каманда Чэхіі — 5: 2. Галамі за пераможцаў адзначыліся Андржэй Немец (22, 49), Уладзімір Событка (27), Ярамір Ягр (45), Раман Червенка (55). За французаў забіў Кевін Экефей (29).