Расія - Іспанія 4:3: эмоцыі мінчан падчас гульні ў Sputnik Fan Zone

© Sputnik / Александр ШурмелевЭмоцыі мінчан падчас гульні ў Sputnik Fan Zone
Эмоцыі мінчан падчас гульні ў Sputnik Fan Zone - Sputnik Беларусь
Падпісацца
Пазаўзець за прыгожы футбол прыйшоў вядомы савецкі футбаліст і трэнер Анатоль Байдачны, які падзяліўся сваім меркаваннем, чаму ўсё так любяць футбол.

МІНСК, 2 ліп — Sputnik. Паглядзець матч паміж Іспаніяй і Расіяй у Sputnik Fan Zone прыйшлі мінчане з багатым запасам нерваў. Гульня абяцала быць напружанай і непрадказальнай.

Іспанцы, як вядома, не сыходзяць з поля, не забіўшы гола. Але і расіяне ў гэтым сезоне радуюць перамогамі.

Славутыя госці Sputnik Fan Zone - Sputnik Беларусь
Калі сусед па століку - Галыгін: шоумен, футбол і Sputnik Fan Zone

Скласці прагноз, чым скончыцца гульня паміж белымі і чырвонымі, не змог нават вопытны футбаліст і трэнер Анатоль Байдачны, які прыбыў у Sputnik Fan Zone пазаўзець за прыгожы футбол.

Гуляць, як дазваляе супернік

Напружанне пачало лунаць у паветры ў "Сябрах" яшчэ да матчу. Калі сутычка паміж чырвонымі і белымі пачалася, у зале запанавала цішыня: усе напружана сачылі за палётамі мяча па полі. А калі мяч апынуўся ў браме расіян на 12 хвіліне (абаронца зборнай Расіі Сяргей Ігнашэвіч адправіў мяч у свае вароты), фанаты абурана загулі.

За гульнёй напружана назіраў Анатоль Байдачны — тытулаваны нападаючы маскоўскага і мінскага "Дынама" ў савецкі час і трэнер шэрагу каманд, сярод якіх ёсць беларускія.

© Sputnik / Александр ШурмелевФутбаліст і трэнер Анатоль Байдачны
Футболист и тренер Анатолий Байдачный - Sputnik Беларусь
Футбаліст і трэнер Анатоль Байдачны

За каго заўзеў ураджэнец Масквы, можна было не пытацца.

"Прагнозы даваць складана, тым больш гуляючы з такой камандай, як Іспанія. Я буду даваць 50/50", — сказаў госць Sputnik Fan Zone.

Адцягваючыся ад гульні, ён казаў, што іспанцам можа дапамагчы майстэрства і міжнародны вопыт, а расіянам — падтрымка фанатаў дома.

"Ты ж усё роўна можаш згуляць настолькі, наколькі табе дазволіць сапернік", — заўважаў Байдачны.

Але іспанцы на гэты раз ўразлівыя. Літаральна напярэдадні ў камандзе змяніўся трэнер.

"Гэта вельмі дрэнна, калі адбываюцца такія сітуацыі. Многія не задумваюцца, што трэнер адыгрывае вялікую ролю. Я лічу, што зборная Аргенціны прайграла таму, што ў іх не было трэнера. Той трэнер, які быў у яе, — гэта жудаснае відовішча. Чалавек, які пытаўся ў Месі, ці можна яму зрабіць замену. Як толькі ты пачынаеш пытацца у футбаліста, табе трэба тэрмінова сыходзіць і не перашкаджаць гуляць у футбол", — катэгарычна заявіў футбаліст.

Дрэнную службу саслужыла іспанцам і тое, што ў зборнай гуляюць удзельнікі каманд "Барселона" і "Рэал Мадрыд", у якіх, як вядома, няпростыя адносіны паміж сабой.

"Гэта два ворага. А той трэнер, які працаваў з імі некалькі гадоў, згуртоўвае каманду", — растлумачыў суразмоўца.

© Sputnik / Александр ШурмелевГульня была сумная, і толькі пасля дадатковага часу ў серыі пенальці заўзятары дачакаліся эмоцый
Игра была скучнейшая, и только после дополнительного времени в серии пенальти болельщики дождались эмоций - Sputnik Беларусь

Простая складаная гульня

Мінская публіка падзялілася ў сваіх прыхільнасцях: за Расію заўзела палова прысутных. Разам з тым ніякай варожасці паміж фанатамі не было, нават калі расіяне адыграліся, забіўшы ў канцы першага тайма гол па пенальці. Момант быў такім напружаным, што заўзятары нават не адказвалі на тэлефонныя званкі або малілі ператэлефанаваць.

Калі выдалася вольная хвілінка, Анатоль Байдачны пракаментаваў тое, што адбылося.

"Прыкметна нейкае напружанне. Кожная каманда баіцца памыліцца. Няма нейкай разняволенасці ў гульні. Я думаю, другі тайм будзе значна цікавей", — сказаў ён.

Назіраючы за тым, як уважліва глядзяць мінчане матч, мы не змаглі не задаць Байдачнаму папулярнае пытанне — чаму ў свеце так любяць футбол?

"Ён шмат у чым просты. Што для яго трэба? Мяч і пляцоўка. Але ў той жа час у сваёй прастаце ён вельмі складаны, калі ён выходзіць на пэўны ўзровень. У яго можна гуляць ва ўсіх кліматычных умовах. У яго гуляе, напэўна, больш краін, чым у ААН знаходзіцца", — адказаў суразмоўца.

Футбол у Расіі ў гэтым годзе асаблівы. І такі ён таму, што ўпершыню за доўгі час няма варожасці і боек паміж фанатамі.

Да канца другога тайма каманды падышлі з тым жа лікам, што завяршылі першы — 1:1. Мінчане прыкметна нерваваліся і давалі парады футбалістам, якія іх не чулі. Інтрыга захоўвалася да апошніх хвілін. Расіяне ніколі не перамагалі іспанцаў, але сёння ўсё магло змяніцца. Гульцам выдзелілі дадатковы час, але і тут яны згулялі ўнічыю. У выніку па пенальці выйгралі расіяне. Адбітыя мячы мінскія заўзятары прынялі з крыкамі "Ура!" і абдымкамі.

"Гульня, вядома, была сумная. Будучыню каманды прадказваць немагчыма. Але жадаю перамогі", — падсумаваў Байдачны.

Sputnik Fan Zone працягне глядзець футбольныя матчы з зорнымі гасцямі. Сачыце за рэпартажамі на сайце агенцтва.