Беларуска Вольга Мазуронак выйграла марафон на Чэмпіянаце Еўропы ў Берліне

© REUTERS / Kai PfaffenbachБеларуска Вольга Мазуронак на марафонскай дыстанцыі Чэмпіянату Еўропы па лёгкай атлетыцы ў Берліне
Беларуска Вольга Мазуронак на марафонскай дыстанцыі Чэмпіянату Еўропы па лёгкай атлетыцы ў Берліне - Sputnik Беларусь
Лепшая беларуская бягуха на марафонскай дыстанцыі прынесла ў скарбонку Беларусі яшчэ адну ўзнагароду ЧЕ па лёгкай атлетыцы.

МІНСК, 12 жні — Sputnik. Беларуская бягуха Вольга Мазуронак выйграла марафон Чэмпіянату Еўропы па лёгкай атлетыцы, спаборніцтва адбылося ў Берліне ў нядзелю.

Чэмпіянат Еўропы па лёгкай атлетыцы праходзіць у гэтыя дні ў Берліне (Германія). У нядзелю ў рамках ЧЕ праходзяць апошнія спабоніцтвы. Так, ужо вядомыя вынікі марафону: сярод жанчын перамогу на ім атрымала беларуская бягуха Вольга Мазуронок. Другое месца заняла францужанка Клеманс Кальвен, якая саступіла лідару 6 секунд, трэцяй фінішавала чэшка Ева Врабцова-Нывльтова (+9 секунд).

Вольга змагла выйграць нягледзячы крывацёк з носа, які адкрыўся напачатку забегу. Спартсменка не сыйшла з дыстанцыі і прабегла марафон за 2 гадзіны 26 хвілін 22 секунды.

Такім чынам, бягуха прынесла Беларусі яшчэ адну ўзнагароду. Дзякуючы "золату" Мазуронак, рэспубліка можа ўвайсці ў дзесятку лепшых у агульным медальным заліку.

Мазуронак — лепшая беларуская бягуха на марафонскія дыстанцыі. У спартсменкі ёсць прызы многіх прэстыжных марафонаў свету, на Алімпіядзе-2016 яна ўваходзіла ў пяцёрку лепшых і саступіла толькі бягухам з афрыканскіх краін.

Акрамя Мазуронак, ад Беларусі ў марафоне прымалі ўдзел Анастасія Іванова, Марына Даманцэвіч — яны размясціліся на 4-й і 5-м радку выніковай табліцы, а таксама Ніна Савіна і Ірына Сомава.