Італія - чэмпіён: згуляны апошні матч Еўра-2020

© REUTERS / FRANK AUGSTEINФінал Чэмпіянату Еўропы па футболе 2020
Фінал Чэмпіянату Еўропы па футболе 2020 - Sputnik Беларусь, 1920, 12.07.2021
Падпісацца
Зборныя не выявілі пераможцу ні ў асноўны, ні ў дадатковы час - была прызначаная серыя пенальці.
МІНСК, 12 ліп - Sputnik. Зборная Італіі выйграла чэмпіянат Еўропы па футболе, абыграўшы ў фінальным матчы на ​​"Уэмблі" каманду Англіі па пенальці (1: 1 у асноўны час), паведамляе Sputnik.
Родапачынальнікі футбола забілі гол ужо на другой хвіліне: пасля навеса Мэйсана Маўнта мяч прыляцеў на нагу Люка Шоу, які адправіў яго ў вароты Джанлуіджы Донарумы. Такім чынам, Шоу забіў самы хуткі гол у гісторыі фіналаў чэмпіянатаў Еўропы.
© REUTERS / FACUNDO ARRIZABALAGAЛюк Шоу святкуе забіты першы гол у фінале Еўра 2020
Люк Шоу празднует забитый первый гол в финале Евро 2020 - Sputnik Беларусь, 1920, 12.07.2021
Люк Шоу святкуе забіты першы гол у фінале Еўра 2020
У канцы першага тайма Італія магла зраўняць лік: Федэрыка Кьеза рэактыўна запусціў мяч у некалькіх сантыметрах ад штангі англійскіх варот.
У другім тайме Кьеза зноў праверыў брытанскага брамніка Пікфарда на трываласць - ён быў надзейны. Аднак на 67-й хвіліне пасля падачы з вуглавога ў штрафную зборнай Англіі завязалася блытаніна: Вераці прабіў галавой у штангу, Банучы дабіў ў пусты кут. Дарэчы, Банучы стаў самым узроставым гульцом, якія забівалі ў фінале Еўра (34 гады і 71 дзень).

Экстратаймы і серыя пенальці

Барацьба за трафей працягнулася ў экстратаймах. Першую 15-хвілінку каманды правялі вельмі асцярожна, у другой - пайшлі ва-банк. Аднак ні тая, ні іншая дружына не забілі.
Усё вырашылася ў вар'яцкай серыі пенальці: двойчы прамахнуліся італьянцы, тройчы - англічане. Такім чынам, Італія стала чэмпіёнам Еўра ў другі раз - першы поспех быў у 1968 годзе.

На шляху да фіналу

Групавы этап зборная Англіі правяла не вельмі ўпэўнена, забіўшы толькі два галы ў трох матчах. "Львы" мінімальна адолелі зборную Харватыі (1:0), затым была безгалявая нічыя з Шатландыяй (0: 0), а скончылі групавы турнір перамогай над Чэхіяй (1:0). У 1/8 фіналу астраўляніны нібы прачнуліся: спачатку была біта Германія (2:0), затым Украіна (4:0), а пасля гэтага была цяжкая перамога над Даніяй у дадатковы час (2:1).
Італьянцы, наадварот, вельмі ярка правялі групавы этап, адолеўшы Турцыю (3:0), Швейцарыю (3:0) і Уэльс (1:0). У 1/8 і 1/4 фіналу падапечныя Раберта Манчыні з аднолькавым лікам перамаглі Аўстрыю і Бельгію (па 2:1), а ў паўфінале толькі па пенальці абыгралі Іспанію (1:1 у асноўны час).
© REUTERS / PAUL ELLISНевядомы заўзятар прарваўся на поле ў канцоўцы другога тайма фінальнага матчу чэмпіянату Еўропы па футболе паміж зборнымі Англіі і Італіі. Парушальнік з'явіўся на полі на 87-й хвіліне, супрацоўнікам правапарадку і сцюардам спатрэбілася некалькі хвілін, каб чаго злавіць.
Неизвестный болельщик прорвался на поле в концовке второго тайма финального матча чемпионата Европы по футболу между сборными Англии и Италии. Нарушитель появился на поле на 87-й минуте, сотрудникам правопорядка и стюардам потребовалось несколько минут, чтобы чего поймать.  - Sputnik Беларусь, 1920, 12.07.2021
Абодва фіналіста не прапусцілі на групавым этапе: перш такое атрымоўвалася толькі чатыром зборным.
Адзначым, што англічане выйшлі ў фінал упершыню за больш чым 60-гадовую гісторыю ЧЕ па футболе. На іх рахунку пакуль што выхад у паўфінал у 1996-м, і перамога над зборнай Савецкага Саюза ў матчы за трэцяе месца ў 1968-м.
Для італьянцаў гэта было ўжо чацвёртая бітва за трафей: у 1968 годзе яны не толькі прайшлі ў фінал, але і выйгралі яго, затым у 2000-м і 2012-м былі вымушаны здавольвацца другім месцам.
Калі казаць пра іншыя трафеі, то англічане выйгравалі толькі адзін буйны турнір - хатні чэмпіянат свету ў 1966-м, пасля чаго нават да фіналаў не даходзілі. На рахунку "Скуадра адзуры" акрамя медалёў чэмпіянату Еўропы - чатыры перамогі і два фіналы на чэмпіянатах свету.