Авечкін працягвае скарачаць адставанне ад рэкорду Грэцкі

© AP / Carolyn KasterРасійскі нападаючы і капітан амерыканскай каманды "Вашынгтон Кэпіталз" Аляксандр Авечкін
Расійскі нападаючы і капітан амерыканскай каманды Вашынгтон Кэпіталз Аляксандр Авечкін - Sputnik Беларусь, 1920, 12.02.2024
Падпісацца
Авечкін здолеў вызначыцца закінутай шайбай у пятым матчы запар, апошні раз аналагічная галявая серыя была ў расійскага хакеіста ў сакавіку 2021-га.
МІНСК, 12 лют – Sputnik. Расійскі нападаючы і капітан амерыканскай каманды "Вашынгтон Кэпіталз" Аляксандр Авечкін забіў 835-ю шайбу, паведамляе Sputnik.
Гол быў забіты капітанам на 28-й хвіліне ў матчы сталічнай каманды супраць канадскага клуба "Ванкувер Кэнакс" у рэгулярным чэмпіянаце НХЛ. Аднак гэтая шайба не прынесла перамогу "Вашынгтону", каманда прайграла ў авертайме з лікам 3:2.
Такім чынам Авечкін здолеў вызначыцца закінутай шайбай у пятым матчы запар. Апошні раз такая ж галявая серыя была ў расійскага хакеіста ў сакавіку 2021-га.
Самая выніковая серыя Авечкіна складалася з сямі матчаў, было гэта ў сезоне-2005/06.
У матчы супраць "Ванкувера" гуляў і беларускі нападаючы Аляксей Протас. Гулец правёў матч у другім звяне, згуляў крыху больш за 16 хвілін, нанёс 6 кідкоў па варотах саперніка. У адным з эпізодаў Протас трапіў у штангу.

Усё бліжэй да рэкорду

Забіўшы ў гэтым матчы, Авечкін скараціў адставанне ад канадца Уэйна Грэцкі ў спіску лепшых снайпераў у рэгулярных чэмпіянатах НХЛ за ўсю гісторыю да 59 галоў. На рахунку ў Грэцкі 894 галы, Авечкін забіў 835 шайб.
Раней расійскі хакеіст растлумачыў, што ад яго залежыць, як палепшыць гульню, каб закідваць шайбы.
"Аднак часам у цябе няма 100-працэнтных шансаў, але ты ўсё роўна павінен выкарыстоўваць іх. І потым, калі першая шайба залятае ў вароты, ты адчуваеш сябе больш камфортна і лепш адчуваеш сваю гульню", - падзяліўся форвард.
>>> Хочаце яшчэ больш актуальных і цікавых навін – падпісвайцеся на Telegram-канал Sputnik Беларусь, чытайце нас у Дзэн, а таксама сачыце за намі ў сацсетках "Одноклассники" і "ВКонтакте"