Беларускі занялі ўвесь п’едэстал Гульняў БРІКС у фінале байдарак-двоек

© Photo : Telegram / Министерство спорта и туризма Республики БеларусьБеларускі занялі ўвесь п’едэстал Гульняў БРІКС у фінале байдарак-двоек
Беларускі занялі ўвесь п’едэстал Гульняў БРІКС у фінале байдарак-двоек - Sputnik Беларусь, 1920, 20.06.2024
Сёння – восьмы дзень мультыспартыўнага форуму ў Казані, каманда Беларусі працягвае ўтрымліваць другую пазіцыю ў медальным заліку.
МІНСК, 20 чэр – Sputnik. Чарговае золата папоўніла скарбонку каманды Беларусі на Гульнях краін БРІКС у Казані, паведамілі ў міністэрстве спорту і турызму рэспублікі ў чацвер.
"У жаночым фінале байдарак-двоек на дыстанцыі 500 метраў перамогу атрымалі шматразовыя чэмпіёнкі Еўропы і свету Вольга Худзенка і Марына Літвінчук", - сказана ў паведамленні ў Telegram-канале ведамства.
Акрамя таго, адзначана там, другое і трэцяе месцы таксама дасталіся беларускім спартсменкам. Серабро здабылі Надзея Кушнер і Маргарыта Ткачова, а бронзу – Лізавета Вількова і Уладзіслава Скрыганава.
Такім чынам, падкрэслілі ў міністэрстве, беларускі занялі ўвесь п’едэстал Гульняў БРІКС у фінале байдарак-двоек.
Пераможцаў – Марыну Літвінчук і Вольгу Худзенка – павіншаваў кіраўнік Мінспорту Сяргей Кавальчук.
"Дарагія дзяўчыны, ад усёй душы віншую вас з перамогай! Гэта была няпростая барацьба ў канкурэнцыі з моцнымі саперніцамі, але вы даказалі ўсім, што па праве дастойны звацца чэмпіёнкамі Гульняў БРІКС. Вашы балельшчыкі ніколі ў вас не сумняваліся і шчыра рады таму, што ў патрэбны час і на такім адказным старце вы змаглі сабраць усю волю ў кулак і паказаць усе свае магчымасці", - прыводзіць словы міністра Telegram-канал ведамства.
Гульні БРІКС стартавалі ў Казані 12 чэрвеня, спаборніцтвы працягнуцца да 23 чэрвеня.
Па выніках учарашняга дня, камандай Беларусі, у складзе якой 580 спартсменаў, было заваявана 134 медалі: 26 залатых, 49 сярэбраных і 59 бронзавых. У медальным заліку беларусы знаходзяцца на другой пазіцыі, першае месца – у Расіі, трэцяе – у Кітая.
Хочаце яшчэ больш актуальных і цікавых навін – падпісвайцеся на Telegram-канал Sputnik Беларусь, чытайце нас у Дзэн, а таксама сачыце за намі ў сацсетках "Одноклассники" і "ВКонтакте"