Зборная Францыі абыграла Іспанію ў фінале Лігі нацый

© REUTERS / ALBERTO LINGRIAМатч паміж зборнымі Францыі і Іспаніі
Матч паміж зборнымі Францыі і Іспаніі - Sputnik Беларусь, 1920, 11.10.2021
Матч адбыўся на міланскім стадыёне "Сан-Сіра" і завяршыўся на карысць французскай каманды.
МІНСК, 11 кас - Sputnik. Зборная Францыі абыграла Іспанію ў фінале міжнароднага турніру Лігі нацый.
Першы тайм завяршыўся ўнічыю. Хоць у пачатку гульні было некалькі небяспечных момантаў. На 42-й хвіліне абаронца зборнай Францыі Рафаэль Варан атрымаў траўму і быў заменены на Дайота Упамекана.
Пасля перапынку першымі гол забілі іспанцы, вызначыўся Мікель Аярсабаль. Праз некалькі хвілін ударам здалёк лік зраўняў французскі гулец Карым Бензема. А на 80-й хвіліне яшчэ адзін гол забіў Кіліян Мбапэ.
Выніковы лік матчу - 2: 1 на карысць зборнай Францыі.
Адзначым, што гол Мбаппе маглі адмяніць з-за афсайду, аднак суддзя паказаў на цэнтр поля.
"Гісторыя працягвае пісацца", - напісаў французскі нападаючы ў сваіх сацсетках.
Францыя стала другім у гісторыі пераможцам Лігі нацый. Першы трафей заваявала зборная Партугаліі.
Напярэдадні адбыўся матч за трэцяе месца ў рамках Лігі нацый. Зборная Італіі адолела каманду Бельгіі з лікам 2: 1.
Ліга нацый УЕФА - міжнародны турнір сярод еўрапейскіх зборных. Ён праводзіцца УЕФА, упершыню быў запланаваны на 2018 год. У турніры дзейнічаюць прынцыпы павышэння і паніжэння ў класе. Частата правядзення турніру - раз у 2 гады, пераможцы вызначаюцца па няцотных гадах.
Турнір звязаны з адборачнымі цыкламі да чэмпіянатаў Еўропы і чэмпіянатах свету, даючы магчымасць выхаду ў фінальную стадыю гэтых спаборніцтваў некаторым нацыянальным зборным.