Зборная Канады 28-ы раз выйграла чэмпіянат свету па хакеі

© AFP 2024 / JUSSI NUKARIЗборная Канады выйграла ЧС па хакеі
Зборная Канады выйграла ЧС па хакеі - Sputnik Беларусь, 1920, 29.05.2023
Падпісацца
Канадцы пабілі рэкорд па колькасці перамог на чэмпіянатах свету, раней статус рэкардсмена быў у каманды СССР і Расіі.
МІНСК, 29 мая – Sputnik. Нацыянальная зборная Канады атрымала перамогу над нямецкай камандай у фінале чэмпіянату свету па хакеі, які праходзіў у Латвіі і Фінляндыі, паведамляе Sputnik.
Фінальны паядынак праходзіў у фінскім горадзе Тампера і завяршыўся з лікам 5:2 (1:1, 1:1, 3:0) на карысць паўночнаамерыканцаў.
Закінутымі шайбамі сярод канадцаў двойчы вызначыўся Самуэль Блэз (на 11-й і 45-й хвілінах), вароты немцаў таксама паразілі Лоусан Крауз (на 38-й хвіліне), Тайлер Тафалі (на 52-й хвіліне) і Скот Лотан (на 59-й).
У каманды Германіі шайбы здолелі закінуць Джон-Джэйсан Петэрка (на 8-й хвіліне) і Даніэль Фішбух (на 34-й). Зборная Канады ўжо 28-ы раз стала пераможцам сусветнага хакейнага першынства.
Акрамя гэтага, канадцы 16 разоў заваёўвалі серабро на гэтых спаборніцтвах і дзевяць бронзавых медалёў.
Такім чынам, канадцы пабілі рэкорд па колькасці перамог на чэмпіянатах свету. Раней статус рэкардсмена быў у каманды СССР і Расіі, на рахунку якіх у сукупнасці 27 "залатых" чэмпіёнскіх тытулаў.
Што да нямецкіх хакеістаў, то сярэбраным прызёрам чэмпіянату свету яны сталі ў трэці раз, акрамя гэтага ў іх актыве два бронзавыя медалі.
Напярэдадні вызначыўся і бронзавы прызёр чэмпіянату: трэцяе месца ўпершыню заняла латвійская каманда.
Нагадаем, першапачаткова меркавалася, што хакейны турнір пройдзе ў расійскай паўночнай сталіцы – Санкт-Пецярбургу, але Міжнародная федэрацыя хакея (IIHF) пазбавіла Расію права на правядзенне спаборніцтваў.
>>> Хочаце яшчэ больш актуальных і цікавых навін – падпісвайцеся на Telegram-канал Sputnik Беларусь, чытайце нас у Дзэн, а таксама сачыце за намі ў сацсетках "Одноклассники" і "ВКонтакте"