Беларусы заваявалі два сярэбраныя медалі чэмпіянату Расіі па плаванні

© Sputnik / Максим Богодвид / Перайсці ў медыябанкІлья Шымановіч
Ілья Шымановіч - Sputnik Беларусь, 1920, 22.11.2023
Турнір сабраў спартсменаў з шасці краін свету, асноўнымі сапернікамі для атлетаў з рэспублікі застаюцца расіяне.
МІНСК, 22 ліс – Sputnik. Беларускія плыўцы Ілья Шымановіч і Аліна Змушко заваявалі сярэбраныя ўзнагароды чэмпіянату Расіі ў Санкт-Пецярбургу, паведамляе Sputnik.
Шымановіч у фінальным заплыве на дыстанцыі 100 метраў брасам стаў другім, паказаўшы вынік у 56,55 секунды. На вышэйшую прыступку п’едэстала гонару падняўся масквіч Данііл Сям’янінаў – 56,49. Замкнуў тройку лідараў Кірыл Прыгода з Санкт-Пецярбурга (56,60).
Беларуска Змушко на дыстанцыі 50 метраў брасам стала другой – 29,66 секунды. Яўгенія Чыкунова з Санкт-Пецярбурга паказала лепшы час – 29,54. Трэцяе месца дасталася Юліі Яфімавай з каманды Маскоўскай вобласці – (29,95).
Спаборніцтвы завершацца 25 лістапада. За 48 камплектаў спаборнічаюць атлеты з Беларусі, Нігерыі, Ганы, Мадагаскара, Чарнагорыі і РФ.

Адхіленне ад стартаў

Расійскія і беларускія спартсмены з сакавіка 2022 года былі адхілены ад спаборніцтваў пад эгідай World Aquatics у сувязі з падзеямі ва Украіне.
У пачатку верасня Міжнародная федэрацыя водных відаў спорту аб’явіла аб вяртанні беларусаў і расіян на спаборніцтвы пры выкананні імі шэрага ўмоў. Адной з іх з’яўляецца выступленне ў нейтральным статусе. Атлеты ўжо спаборнічаюць і заваёўваюць медалі.
>>> Хочаце яшчэ больш актуальных і цікавых навін – падпісвайцеся на Telegram-канал Sputnik Беларусь, чытайце нас у Дзэн, а таксама сачыце за намі ў сацсетках "Одноклассники" і "ВКонтакте"